ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ „СВЕТИ ДИМИТЪР СОЛУНСКИ“
ГР. БЕЛОСЛАВ
Започва работа по
проект BG05SFPR001-3.001-0001
„Модернизиране на професионалното образование и обучение“
финансиран от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз
Дейностите, в които се включва гимназията са:
Съвместно разработване и въвеждане на образователни материали по професионална подготовка за важни за икономиката на региона и пазара на труда сектори с иновативно цифрово учебно съдържание, използване на изкуствен интелект, виртуална реалност и смесено обучение (blended learning).
Дейността предвижда прилагане на подход на смесено обучение в професионалните училища за адаптиране спрямо нуждите на учениците и осигуряване на възможност за учителите/преподавателите да прилагат повече от един подход в учебния процес, а именно:
Ще бъдат разработени, използвани и споделяни дигитални образователни материали по професионална подготовка с цифрово и интерактивно учебно съдържание. Създаденото дигитално учебно съдържание по професионална подготовка ще включва интерактивни и мултимедийни уроци, учебни помагала, тестове и др. учебни ресурси и ще бъде публикувано онлайн за публично ползване в платформа за образователни услуги и съдържание на МОН. Предвижда се и иновативно обучение на ученици чрез използване на дигиталното учебно съдържание по професионална подготовка и прилагане на подхода на смесено обучение (blended learning) съобразно спецификите на съответния сектор на икономиката.
Дейност 5
Участие в обучения на преподаватели по професионална подготовка, включително от бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор за включването им в ПОО.
Дейността включва следните поддейности:
Поддейност 5.1 – Провеждане на практически занятия с представители от науката, бизнеса, публичния и неправителствения сектор
В рамките на поддейност 5.1 за учениците от втори гимназиален етап на образование ще се проведат допълнителни практически занятия под формата на допълнителна подготовка, която е извън предвидената по учебен план с продължителност от 20 учебни часа в рамките на един учебен срок. По време на тези занятия представители на бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор запознават учениците с най-новите технологии в съответния сектор и актуалните тенденции в развитието на професията, по която се обучават и новите умения, необходими за практикуването й. Обученията може да се провеждат във фирмите с демонстрации за работа с нови технологии, с включване в конкретен проект на фирмата и др. Занятията протичат както в учебна, така и в друга физическа среда (в предприятия, в научни лаборатории), виртуална среда, индустриални зони и други.
Поддейност 5.2 – Менторски обучения за придобиване на педагогически и методически умения за преподаватели по професионална подготовка (ПП), външни за образователната система
С цел да се подобрят резултатите от обучението на учениците, училищата, включени в проекта ще привлекат като учители/преподаватели по ПП представители от бизнеса, вкл. наставници по практическо обучение, науката, публичния и неправителствения сектор за провеждане на занимания по професионална подготовка в рамките на проекта, с перспектива да се включат в редовния учебен процес впоследствие.
Дейност 6
Квалификация на учители по професионална подготовка чрез специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС.
В рамките на дейността ще се проведат специализирани обучения за повишаване на квалификацията на учителите/преподавателите по професионална подготовка, за които се присъждат квалификационни кредити.
Целта на обученията е повишаване на дигиталните умения за създаване и използване на съвременни цифрови технологии, вкл. умения за интерактивни техники за преподаване и други умения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, Иновационната стратегия за интелигентна специализация. Дейността се изпълнява при спазване на изискванията на Наредба № 15 от 2019 за статута, професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
Подобряване на трансверсалните и ключовите компетентности по професионална подготовка на учениците, предприемачески умения, социално предприемачество и др. с участие на работодатели.
В рамките на Дейност 7 се предвижда провеждане на допълнителни занимания за подобряване на трансверсалните и ключовите компетентности по професионална подготовка на учениците. Те ще допринесат за развитието на практически умения, съобразени с нуждите на пазара на труда по професии, свързани с развиването на умения за работа и включване в пазара на труда, като работата в екип, откриване и създаване на практически решения на проблеми от реалния живот, включване в образователни програми по финансова грамотност, проактивна и предприемаческа нагласа и поведение, управление на личните финанси и др.
Заниманията започнат на 07.10.2024 година и завършват на 18.02.2025 година
Ще се провеждат всяка седмица понеделник и вторник – 8-ми и 9-ти час
График "Финансова грамотност и управление на личните финанси"
Допълнителна професионална подготовка чрез подкрепа за учебни предприятия и допълнителни практики в реална работна среда.
Дейността е насочена към учениците, навършили 16 години, които не се обучават в дуална форма на обучение
Допълнителните практики в реална работна среда са определени в рамките на 240 (астрономически) часа за всеки ученик при изпълнение на задачи, възложени от работодателя под ръководството на наставник, съгласно изготвена програма. Програмата се разработва от наставника и наблюдаващия учител и се утвърждава от директора на училището.
Практиката задължително е свързана с обучението на ученика в съответното професионално направление, но не може да дублира или замества практическото обучение, което е задължително по типов учебен план.
Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и засилване връзката ученици/родители.
С участието на представители от бизнеса, социалните партньори, работодатели, висши училища, научни и изследователски организации и други ще бъдат организирани и проведени информационни кампании на национално, секторно и училищно ниво. В националните кампании ще се включат и представителите на ССУ с цел популяризиране на реформените процеси и представяне на резултатите от дейностите по проекта.
Ще бъдат изготвени информационни материали за представяне на секторния подход в реформените процеси в ПОО, както и изработени и излъчени индикативно 20 видеоматериала. Ще бъдат организирани информационни кампании на секторно ниво за популяризиране на ПОО и предстоящите реформи, чрез включването на широк кръг заинтересовани страни. Кампаниите ще включват и събития тип информационни срещи, дни на професионалното образование и обучение, дни на отворените врати вкл. за кариерно и професионално ориентиране, събития за демонстриране на професионалните умения в училищата включени в проекта. Кампаниите ще бъдат съобразени с графика за план-приема, за да привлекат възможно най-много ученици за включване в обучение по новите учебни програми и модернизираното ПОО. Училищата ще изготвят и разпространят информационни материали за професиите, по които предоставят обучения, партньорствата с фирмите, постиженията на учениците и др.
Чрез различните форми на осъществяване на дейността, ще се акцентира на укрепване на връзката "ученик – училище – родител – работодател"